04042020شنبه
Last updateشنبه, 06 می 3882 2pm
کد خبر: ۹۸۰۵۱۱3956

امام جمعه ی شوش گفت : آمریکا ذلیل تر و بی شخصیت تر از آن است که بخواهد جنگی نظامی را با ایران آغاز نماید.

تهیه و تنظیم ـ عباس کرم الهی

ساعت 13 روز جمعه 11مردادماه 1398همزمان با سالروز شهادت حضرت امام محمد تقی (ع) و سالروز شهادت آیت الله شیخ فضل الله نوری، نماز سیاسی عبادی جمعه به امامت آیت الله سید محمد امام در مصلی شوش برگزار شد .

به گزارش شوش نیوز ؛ امام جمعه ی شهرستان شوش ضمن توصیه ی خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی گفت : تقوا باعث سربلندی انسان همین در این دنیا و هم در آخرت خواهد شد .

وی ضمن عرض تسلیت شهادت  مظلومانه ی جوادالائمه (ع) به مسلمانان خصوصا شیعیان خطبه ی اول را به حالات و فضائل حضرت امام محمد تقی اختصاص داد و در این خصوص گفت : مأمون عباسی بعد از این که حضرت امام رضا(ع) امام هشتم را به شهادت رساند قصد داشت که حضرت جواد الائمه(ع) را نیز به شهادت برساند و چند بار این برنامه را تدارک دید اما چون خداوند یکتا از جان این امام همام محافظت می کرد مأمون عباسی  ناکام ماند در واقع امام نهم شیعیان جهان دو لقب داشته است یکی «جواد یعنی بخشنده » و دیگری « تقی یعنی پرهیزکار» .


خطیب نماز جمعه ی شهرستان شوش افزود : امام محمد تقی(ع) در سال ۱۹۵ هجری در مدینه به دنیا آمد و در دوران کودکی، پدربزرگوارش به شهادت رسید  . امام جواد(ع) در مدینه ، بیشتر زندگی خود را وقف تدریس کرد. لقب‌هایی كه برای امام نهم تنها فرزند امام رضا(ع) در تاریخ زندگانی آن حضرت به كار رفته است، گویای فضایل و اوصاف الهی این امام است و امتیازات این اسوه عالی را نشان می دهد.و همانطور که در عرایضم اشاره کردم  «جواد» و «تقی» مهم ترین و مشهورترین القاب امام نهم است. البته در میان ایرانیان بیشتر لقب جواد رایج است و آن حضرت با عنوان «جوادالائمه» شناخته می شوند. جود و بخشش و سخاوتمندی فوق العاده امام، عامل اشتهار آن حضرت به جواد بوده است.


آیت الله امام سپس به ارتباط عمیق امام جواد(ع) با ایرانیان اشاره کرد و یادآور شد : ارتباط فوق العاده ی امام جواد(ع) با ملت ایران عمیق بوده است  هم با مردم «خراسان ؛ هم سیستان و بلوچستان   و هم با شیعیان خوزستان» صحبت داشته که در خوزستان چون اکثر شیعه بوده اند از طریق «علی بن مهزیار اهوازی دورقی»که نماینده ی ایشان در استان بوده در ارتباط بوده است . روزی یکی از اهالی سیستان که آن زمان به این دیار سجستان یا سکاها می گفند می گوید : نزد امام جواد(ع) رفتم  ، در آن سال که در خلافت معتصم بود ؛ به سفر حج رفته بود ، به امام گفتم « من مقداری مالیات بدهکارم  که باید آنها را پرداخت می کردم ولی در حال حاضر  ندارم اگر صلاح می دانی نامه ای به معتصم بنویسید که قدری به من مهلت بدهد چون معتصم  شیعه است و بی شک حرف شما را اجرا خواهد کرد.» چون خلیفه ی عباسی به خاطر امام جواد(ع) مجبور بود والیان خود را از بین شیعیان انتخاب کند ؛ امام در نامه ای نوشت« آورنده ی این نامه  از شما والی سجستان یک مسدله ی زیبا نقل کرد؛ لذا  اموالت را جز اعمالت  استفاده کمد تا زمانی که توانستی از آن اموال برای کار خیر استفاده کن ؛ چون خداوند در روز قیامت د از تو سئوال می پرسد که چه کارهای خدا پسندانه ای انجام داده ای ؟ » . آن فرد نامه را به سجستان برد و به معتصم داد ، معتصم نامه را بوسید و به آن فرد گفت تا زمانی که من زنده هستم و والی برای همیشه از پرداخت مالیات معاف هستی و ماهانه هم بیا و از ما طعام دریافت کنید .


خطیب نماز جمعه ی شهرستان شوش در پایان خطبه ی اول به روایتی اشاره کرد که امام جواد به شوش هم آمده که در این راستا اظهار داشت : روایت است که امام جوادالائمه(ع) چون مردم شوش هم شیعه بوده اند  وارد این شهر شده و از نزدیک با مردم  صحبت داشته است .


 

آیت الله سید محمد امام در ابتدای خطبه دوم  به آغاز دهه ی ذیحجه اشاره کرد و گفت : ماه «ذی الحجه»، آخرین ماه «سال هجرى قمرى» است و ماهى است بسیار پربرکت. بزرگان دین ، هنگامى که ماه ذى الحجّه وارد مى شد، اهمّیّت ویژه اى به عبادت در آن مى دادند. مخصوصاً در دهه اوّل این ماه. در بعضى از روایات آمده است، شب هاى دهگانه اى که قرآن در سوره ی «والفجر و لیال عشر» به آن سوگند یاد کرده است، شب هاى دهه ی اوّل ماه ذى الحجّه  است،و این سوگند به خاطر عظمت آن است.

 

وی افزود : مستحب است در این روز، نماز حضرت فاطمه(س) خوانده شود و این نماز چهار رکعت است (هر دو رکعت به یک سلام) و همانند نماز حضرت امیرالمؤمنین(ع) است; در هر رکعت، یک مرتبه سوره حمد و پنجاه مرتبه سوره قل هو الله را بخواند و بعد از سلام تسبیح حضرت فاطمه(ع) را بگوید، آنگاه بخواند: « سُبْحانَ ذِى الْعِزِّ الشّامِخِ الْمُنیفِ، سُبْحانَ ذِى الْجَلالِ الْباذِخِ الْعَظیمِ،سُبْحانَ ذِى الْمُلْکِ الْفاخِرِ الْقَدیمِ، سُبْحانَ مَنْ یَرى اَ ثَرَ النَّمْلَةِ فِى الصَّفا، سُبْحانَ مَنْ یَرى وَقْعَ الطَّیْرِ فِى الْهَوآءِ، سُبْحانَ مَنْ هُوَ هکَذا وَلا هَکَذا غَیْرُهُ.»

 

خطیب نماز جمعه ی شهرستان شوش در تکمیل این بخش از سخنان خود به سالروز ازدواج حضرت امام علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) اشاره کرد و گفت : حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) در ۱ ذی‌الحجه سال دوم هجری ازدواج کردند و خطبه ی عقد آنها را پیامبر اکرم (ص)خواند. و اگر ما سبک زندگی امام علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) را الگویی برای زندگی خود قرار دهیم قطعا هیچ ازدواجی در امروزه منجر به طلاق نخواهد شد .

 

آیت الله امام در ادامه به سالروز شهادت محمود صارمی اشاره کرد و گفت : شهید محمودصارمی  در سال ۱۳۷۰ مشغول به همکاری با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گردید. در سال ۱۳۷۱ در حالی که به تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد ادامه می‌داد، ازدواج نمود. در تاریخ ۱۳۷۵ به عنوان مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف افغانستان انتخاب شد و دو سال بعد در تاریخ 17 مردادماه1377 در شهر مزار شریف به دست گروه طالبان به شهادت رسید .صارمی یکی از خبرنگارانی بود که جسورانه در کشور افغانستان جان با ارزش خود را از دست داد و شورای عالی فرهنگ عمومی ۱۷ مرداد را به عنوان روز خبرنگار نام گذاری کرد و به همین بهانه جا دارد از خبرنگاران که واقعیت ها را منتشر می کنند و باعث بالا رفتن افکار مردم می گردند به خوبی قدردانی شود .

 

خطیب نماز جمعه ی شهرستان شوش افزود : اگر خبرنگاران اخبار را صحیح به مردم انتقال دهند دیگر مردم از طریق فضای مجازی که اکثرا یا مطالب ناصحیح را منتشر می کنند و یا باعث دلسرد کردن مردم هستند مطالب مورد نیاز را دریافت نمی کنند ؛ من به نوبه ی خود پیشاپیش این روز را به خبرنگاران فعال و دلسوز شهرستان‌شوش تبریک می گویم .

 

امام جمعه ی شهرستان شوش در ادامه به ناکامی آمریکا  و رئیس جمهور این کشور در مقابل ایران اشاره کرد و تصریح نمود : ترامپ از طرفی می گوید ما حاضریم بدون پیش شرط با ایران مذاکره داشته باشیم و از سویی  دیگر بلافاصله وزیر امور خارجه ی ایران را تحریم می کند ؛ اولا وقتی که وزیر امور خارجه ی ما را تحریم کرده اید چگونه می تواند برای مذاکره بیاید و دوما این که ثابت شده است که شما اصلا هیچ منطقی ندارید وقتی که مقام معظم رهبری می فرماید « بنا نیست جنگی انجام بگیرد نه ما دنبال جنگ هستیم، نه آنهاو  مذاکره با آمریکا هم سم است»پس «بدانید آمریکا ذلیل تر و بی شخصیت تر از آن است که بخواهد  جنگی نظامی را با ایران آغاز نماید »

 خطیب نماز جمعه ی شهرستان شوش در بخش پایانی خطبه ی دوم خطاب به دستگاه دیپلماسی ایران گفت :  انتظار داریم از مسیری به خوبی انتخاب کرده اند خارج نشده و از آن سیانت کنند و با قدرت در مقابل  آمریکا بایستند چون هر چه ما  قدرت بیشتری داشته باشیم آنها بیشتر عقب نشینی می کنند و آمریکا هم بداند همانطور که امام راحل فرمود « تا آخرین قطره ی خون با آمریکا  مبارزه خواهیم کرد» ما هم با قدرت الگوی نیروهای مقاومت خواهیم بود .

شایان ذکر است در پایان  یک مسابقه ی کتبی 20 سئوالی  به مناسبت عید غدیر که در پیش رو است توسط نمایندگی بنیاد بین المللی در شهرستان شوش بین نمازگزاران توضیح شد تا حداکثر روز یکشنبه 20 مرداد پاسخانه ی پر شده را به دفتر نمایندگی الغدیر واقع در حوزه ی علمیه ی امام محمدباقر(ع) تحویل دهند .

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی شوش نیوز می باشد. تهیه و طراحی : 0171 هاست