07072020سه شنبه
Last updateشنبه, 06 می 3882 2pm
کد خبر: ۹۸۰۳۱۱3887

مراسم جمع خوانی قرآن در مسجد جامع شوش برگزار شد

تهیه و تنظیم ـ عباس کرم الهی

ساعت 17:30 روز شنبه 11 خردادماه 1398 همزمان با 26 رمضان 1440قمری با حضور جمعی از مسئولین و مردم روزه دار در مسجد جامع شهرستان شوش برگزار شد .

به گزارش شوش نیوز ؛ آیت الله سید محمد امام ، امام جمعه ی شهرستان شوش قبل از جمع خوانی قرآن با استفاده از آیات قرآن کریم به معرفی قوم عاد اشاره کرد و گفت : قوم عاد ، قومی عرب از فرزندان عاد بن عوص بن أرم بن سام بن نوح که نام جدشان را بر روی قبیله خود گذاشته بودند . قرآن کریم در چندین آیه به قوم عاد اشاره کرده است . قرآن کریم قوم عاد را بعد از قوم نوح می‌داند ، در قرآن تعبیر عاد أُولی نیز وجود دارد: «وَ أَنَّهُ أَهْلَک عاداً الْأُولی /// و اوست که قوم عاد نخستین را هلاک کرد» عاد اولی، همان قوم حضرت هود بوده‌اند که پس از قوم حضرت نوح و قبل از قوم ثمود زندگی می‌کردند . در نتیجه ی عاد دومی نیز وجود داشته و برخی مفسران عاد دوم را قوم ثمود دانسته‌اند.


وی افزود : قوم عاد خدایان متعدد را می‌پرستیدند ، آنها در هر مرحله‌ای برای خود بتی به عنوان سرگرمی می‌ساختند و در زیر زمین مخزن‌های آب درست می‌کردند به امید این که جاودانه خواهند بود . «حضرت هود» برای هدایت آنان مبعوث شد.  قرآن از هود(ع) تعبیر به برادر قوم عاد می‌کند . علت این تعبیر این است که حضرت هود از قوم عاد بود . 


امام جمعه ی شهرستان شوش در ادامه به معرفی حضرت هود پیامبر اشاره کرد و خاطر نشان نمود : هود پیامبر قوم عاد و از پیامبرانی که نامشان در قرآن آمده است. نام هود هفت بار در قرآن بیان شده است. او را از نوادگان حضرت نوح می‌دانند. هود از قوم عاد بود که داستان عذابشان در قرآن آمده است. قوم عاد با وجود نعمت‌های فراوان مشرک بودند. بنابر آیات قرآن، خداوند بعد از ایمان نیاوردن قوم عاد، باد سرد شدیدی برای آنان فرستاد که آنان را همچون تنه‌های نخل از زمین بلند می‌کرد. از قوم عاد تنها حضرت هود و چند نفر از مؤمنان زنده ماندند. بر اساس آیات قرآن کریم زمانی که قوم عاد به حضرت هود عنوان کردند که تو هیچ معجزه‌ای برای ما نیاورده‌ای، حضرت هود به آنان گفت که معجزه من این است که شما و بت‌های‌تان با آن همه دشمنی و دسیسه‌ای که نسبت به من دارید هیچ وقت نمی‌توانید به من آسیبی برسانید. من از هیج دسیسه و سوء قصد‌تان به جانم فرار نمی‌کنم اما شما به امر الهی نمی‌توانید به من آسیبی برسانید.


 

وی افزود : پس از سرپیچی قوم عاد و درخواست عذاب الهی،حضرت هود به آنان از عذاب الهی خبر داد. به امر خداوند، در سرزمین احقاف که سرزمین سرسبز و‌آبادی بود، هفت سال باران نبارید و آنها دچار قحطی شدند. پس از آن خداوند برای عذاب قوم عاد ابر سیاهی فرستاد. قوم عاد فکر کردند که این ابر مقدمه باران است و خدایان‌شان آن را فرستاده‌اند؛ اما حضرت هود به آنان گفت: این عذابی‌است که خداوند برای شما مقرر کرده است؛ همان عذابی که شما از خدای من درخواست کرده‌اید. سپس باد شدید سردی وزید. قدرت آن چنان بود که کافران را مانند تنه‌های نخل از زمین جدا می‌کرد و اجساد آن را به زمین می‌انداخت. بر اساس آیات قرآن کریم این باد به مدت ۷شب و ۸روز طول کشید ؛ گفته‌اند: از چهارشنبه آغاز شد و تا چهارشنبه هفته بعد ادامه یافت . این باد همه افراد قوم عاد را از بین برد. از میان آنان تنها حضرت هود و یارانش از عذاب نجات یافتند . آنها به دستور خداوند در گودالی پنهان شده بودند .

 

در ادامه «کریم منصوری ، قاسم مختبا و علی زمانی راد»سه نفر از قاریان برجسته ی کشوری استان خوزستان ، جز 26 کریم کریم ترتیل خوانی نمودند .

 

شایان ذکر است این آیین به سوره مستقیم از سیمای مرکز خوزستان پخش شد .


 

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی شوش نیوز می باشد. تهیه و طراحی : 0171 هاست